Весільний інтернет-портал м.Івано-Франківськ

Cватання та оглядини

  • 24 жовтня 2016 13:29:31
  • Отзывы : 0
  • Просмотров: 669
  • 0

Україна завжди була країною, надзвичайно багатою на традиції. В багатьох творах української літератури можна знайти опис романтичних та незвичайних обрядів. Ми вам розповімо про найдавнішу традицію сватання та оглядин – чарівного звичаю, коли родичі нареченого приходять до батьків нареченої та питають, чи вийде вона за нього заміж.

Традиції сватання

Відбувалось сватання таким чином: хлопець, який хотів одружитися, разом з батьком та найближчими родичами (це повинні бути шановні чоловіки, які щасливі у шлюбі) приходив до дому нареченої, дарував дівчині квіти, а батькам - подарунки. Цей захід супроводжувався веселими піснями, танцями та конкурсами.

Тоді найвеселіший, найталановитіший та найгостріший на язик чоловік з максимальною артистичністю казав промову про силу почуттів нареченого та зображав щасливе життя, яке чекає молодят. Ви, швидше за все, знаєте традиційну захопливу промову про те, як мисливець-наречений полював на куницю – красну дівицю, натрапив на її слід та прийшов до вашої хати. Від родини до родини ця історія може змінюватися, але основа незмінна: хлопець прийшов до дівчини, слідуючи за прекрасним створінням.

Після красномовної промови батьки нареченою та сама наречена казали свою відповідь. В українській родині зазвичай питали думку дівчини, на відміну від звичаїв деяких інших краін. Наречений може отримати «гарбуза» - тобто відмову, а може й рушник, що означало, що дівчина погоджується на одруження. Під час сватання вона скромно стояла біля печі та тримала у руках хліб. Якщо дівчина приймала пропозицію хлопця, вона брала цей хліб, розламувала його та пригощала їм гостей.

Оглядини

По сватанню починався час оглядин. Дівчина вдягала найгарніше вбрання, обов’язково покривала голову та разом з батьками зустрічалася з родиною хлопця. Батьки та родичі нареченого загадували дівчині загадки та ставили питання. Вона повинна була відповісти коротко, але розумно. Таким чином, оцінювалась не тільки краса, а й розум майбутньої невістки. Батьки дівчини також запитували у нареченого про його плани на майбутнє.

Якщо дівчина знімала святкове вбрання, це означало, що весілля не відбудеться. Якщо ж все проходило добре, тоді батьки нареченої накривали на стіл, родичі хлопця розливали вино та всі починали святкувати. Зазвичай, після оглядин проводили спільний молебень, звертаючись до Бога та просячи для майбутнього подружжя щастя, здоров’я та багато діточок. Потім починалася безпосередньо підготовка до весілля.

Традиція сватання та оглядин була популярною дуже довго, але їй слідують навіть зараз, особливо в селах Західної України.