Весільний інтернет-портал м.Івано-Франківськ

Юридичні аспекти одруження

  • 28 листопада 2016 16:49:45
  • Отзывы : 0
  • Просмотров: 476
  • 0
Уже більше, ніж десять років я, будучи сімейним юристом, сприяю молодим (і не тільки) людям в комфортному укладенні шлюбу. Зазвичай все розпочинається з юридичних консультацій стосовно виникнення нових права та обов’язків, режиму власності, ведення бізнесу у шлюбі, утримання дітей...

Державна реєстрація шлюбу - це одна з гарантій стабільності союзу чоловіка і жінки, охорони прав та інтересів подружжя, їхніх дітей, що засвідчує і офіційно підтверджує юридичний факт наявності відповідних правовідносин. А тому сама процедура проведення реєстрації чітко врегульована в чинному законодавстві. Варто нагадати, що держава визнає лише той шлюб, який зареєстрований в установленому порядку. Відповідно лише після проведення процедури реєстрації у чоловіка і жінки з'являються права і обов'язки подружжя.


З якого віку одружуються

Для того, щоб подати заяву про реєстрацію шлюбу, особи, які бажають укласти сімейний союз, повинні відповідати певним віковим вимогам. Так, до недавнього часу шлюбний вік для жінки встановлюється у сімнадцять, а для чоловіка – у вісімнадцять років. При цьому дозволялося за наявності заяви від особи, яка досягла чотирнадцяти років, за рішенням суду надавати права на шлюб, якщо буде встановлено, що це відповідає інтересам особи.

З 08.04.2012 року набули чинності зміни до статей 22-23 Сімейного кодексу, згідно з якими був зрівняний і підвищений віковий ценз для чоловіків і жінок і встановлений у вісімнадцять років. При цьому такий вік може бути знижений до шістнадцяти рішенням суду.

Моя юридична практика свідчить про те, що отримання рішення про надання дозволу на шлюб особі, яка не досягла 18 років, зазвичай займає близько місяця. Виходячи з вашої ситуації, візьміть це до уваги.


Документи необхідні для реєстрації шлюбу

Для державної реєстрації шлюбу подаються паспорти заявників (ч.4 ст.9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»).


Особи, які бажають вступити в шлюб, також повинні подати заяву встановленої форми в будь-який орган державної реєстрації актів цивільного стану (РАГС) за їхнім вибором. Це може бути орган за місцем їх реєстрації або фактичного проживання, в будь-якому іншому районі або області. При цьому законодавець вимагає особистої присутності при подачі такої заяви (ст. 28 Сімейного кодексу).


Шлюб по довіреності

У виняткових випадках (за наявності поважних причин) допускається подача заяви представником на підставі довіреності, нотаріально завіреної (ч. 3 ст. 28 Кодексу).

Точно так само встановлено необхідність особистої присутності під час самої реєстрації шлюбу. Але при цьому не допускається видача довіреності на представлення інтересів нареченого і нареченої при укладенні шлюбу. Такі жорсткі вимоги диктуються положеннями Сімейного кодексу про добровільності шлюбних відносин, а також тим, що законодавець вважає такі правовідносини нерозривно пов'язаними з фізичною особою, а тому вони не можуть бути передані, успадковані або відступлені іншим особам.


Як правильно носити обручки?

Обручки часто носять на безіменному пальці лівої руки, так як стародавні греки стверджували, що через цей палець проходить вена «Amoris», або «вена любові», яка йде прямо до серця.


Реєстрація повторного шлюбу

Якщо одна (або обидві) особи, що вступають в шлюб, раніше вже перебували у шлюбі, то повторний шлюб реєструється органом державної реєстрації актів цивільного стану при пред'явленні документів, що підтверджують припинення попереднього шлюбу, про що говориться в частині 2 статті 14 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану». Такими документами можуть бути свідоцтво про розірвання шлюбу і рішення суду, яке набрало законної сили.


Досить часто особи, яких доводиться консультувати, переживають про відсутність у них свідоцтва про розірвання шлюбу, проте його може і не бути, якщо вони попередній свій шлюб розривали на підставі рішення суду. Тому в даному випадку копія рішення суду, засвідчена мокрою печаткою, буде достатньою.


При подачі заяви РАЗС зобов'язаний ознайомити наречених з умовами і порядком державної реєстрації шлюбу, їхніми правами та обов'язками як майбутніх подружжя і батьків, обов'язком повідомити один одного про стан свого здоров'я. Необхідно також попередити про відповідальності за приховування відомостей про наявність перешкод для державної реєстрації шлюбу, які передбачені в статті 29 Кодексу.

Державна реєстрація шлюбу проводиться у приміщенні органу державної реєстрації актів цивільного стану (РАГСУ) та засвідчується Свідоцтвом про шлюб.


Скільки коштує укласти шлюб?

За державну реєстрацію шлюбу стягується мито в розмірі 0,05 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що на сьогоднішній день становить 85 коп. Тому для реєстрації шлюбу необхідно надати також і квитанцію про сплату держмита.


Варто відзначити, що органи державної реєстрації можуть надавати й інші платні послуги, такі, як урочисті або виїзні церемонії одруження, які оплачуються окремо.

Як бачимо, вартість реєстрації шлюбу коштує копійки. Навіть комісія банку про внесення коштів по сплаті мита за таку реєстрацію буде більше в декілька разів від неї.


Неявка майбутнього подружжя на весілля

Якщо молодята не з'явилися для проведення державної реєстрації шлюбу і не повідомили про причину неявки протягом трьох місяців з дня подання відповідної заяви, заява втрачає силу.

Якщо молодята не можуть з'явитися з поважної причини для проведення державної реєстрації шлюбу у встановлений день, строк такої реєстрації переноситься за їх письмовою заявою на інший день. У такому разі строк перенесення реєстрації шлюбу не може перевищувати одного року з дня подання відповідної заяви.

Про державну реєстрацію шлюбу в паспортах осіб, які зареєстрували шлюб, робиться відмітка із зазначенням прізвища, імені, по батькові і року народження другого чоловіка, а також місця і дати такої реєстрації.


Василь Масюк

cімейний адвокат, канд. юрид. наук